Ur. się 22 października 1935 r. w Zakrzewie, w powiecie płockim. W Piastowie od 1953 r. przy ul. Lelewela, ostatnio przy ul. Harcerskiej.
W roku 1953 ukończyła Liceum Pedagogiczne w Płocku, w 1968 Pomaturalne Studium Pedagogiczne w Warszawie, a w roku 1979 Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy.
Jako świeżo upieczony pedagog otrzymała nakaz pracy do powiatu pruszkowskiego. Tak trafiła do przedszkola przy ul. Lelewela. Kilka lat później, w 1957 r. władze oświatowe doceniły jej zdolności organizatorskie i skierowały ją do urządzania przedszkola zakładowego Piastowskich Zakładów Przemysłu Gumowego "Stomil" (obecnie Przedszkole Nr 1, największe w mieście). Placówkę tę prowadziła przez 20 lat. W roku 1977 powierzono jej organizację Przedszkola Nr 3 przy ul. Godebskiego, tzw. "Ciechanowskiego" - ze względu na typ pawilonów przedszkolnych. Po przejściu na emeryturę, co nastąpiło w 1986 r., zatrudniona została na pół etatu w Inspektoracie Oświaty Urzędu Miejskiego w Piastowie. Do 1990 r. pełniła funkcję zastępcy inspektora d.s. przedszkoli.
W czasie długiej i nieprzerwanej pracy pedagogicznej i organizatorskiej przygotowała do samodzielnej pracy kilka pokoleń piastowskich opiekunek i nauczycielek przedszkolnych. Spod jej "ręki" wyszły wszystkie obecne - znakomicie sobie radzące - dyrektorki przedszkoli w mieście! I nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy że maksyma życiowa pani Barbary Dąbkowskiej brzmi: Być zawsze szczerym i życzliwym dla ludzi, nie szczędząc wysiłków pomagać im w rozwiązywaniu problemów.
W latach 1978 - 88 pełniła mandat radnej Miejskiej Rady Narodowej w Piastowie. Była wiceprzewodniczącą Komisji Oświaty i Kultury.
Odznaczona została m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 40-lecia PRL, Nagrodą Specjalną Ministra Oświaty i Wychowania, Odznaką "Przyjaciel Dzieci" nadaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Honorowe Obywatelstwo Miasta Piastowa otrzymała 17.07.1987 r.